Jad pszczeli w kosmetyce

Jad pszczeli w kosmetyce

Pszczoły kojarzą nam się przede wszystkim z produkcją miodu, a jad pszczeli z użądleniem, czyli niezbyt przyjemnym doświadczeniem. Jednak jad pszczeli nie jest tylko niebezpieczną toksyną. Dzięki badaniom naukowców jad pszczeli jest skutecznie stosowany w medycynie i kosmetyce. Szczególnie polecany przy schorzeniach reumatycznych, ma również właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antynowotworowe. W branży kosmetycznej działanie jadu pszczelego jest porównywalne do działania botoksu. Warto wiedzieć czym jest jad pszczeli oraz jakie ma zastosowanie.

Czym jest jad pszczeli?

Jad pszczeli wytwarzany jest w odwłokach pszczół, a wydostaje się przez żądło. Jest to bezbarwna ciecz, która charakteryzuje się ostrym smakiem i słodkim zapachem. Kontakt z powietrzem sprawia, że staje się suchy i twardy. Użądlenie powoduje w ludzkim organizmie skutki neurotoksyczne, krwotoczne lub hemolityczne. W miejscu użądlenia pojawia się obrzęk, opuchlizna i zaczerwienienie. Użądlenie jest niebezpieczne dla osób uczulonych oraz gdy dojdzie do niego w takim miejscu jak skroń, oko lub jama ustna.

Jakie zastosowanie w kosmetyce ma jad pszczeli?

Działanie jadu pszczelego w kosmetyce porównuje się do działania botoksu. Przede wszystkim jad pszczeli odżywia skórę i przyspiesza jej regenerację. Poprawia się również mikrokrążenie oraz wzrasta produkcja kolagenu – jest to reakcja na „użądlenie”. Odżywiona jadem pszczelim skóra to lepszy koloryt oraz wygładzenie zmarszczek. Co więcej, następuje działanie antybakteryjne, a problemy skórne są niwelowane. Sekapina, która jest unikatowym białkiem, poprawia sprężystość i napięcie skóry.

Zaraz po zastosowaniu kosmetyku z jadem pszczelim pojawia się niewielkie mrowienie, które jest efektem przedostania toksyny do organizmu. W efekcie skóra zostaje pobudzona do intensywnej regeneracji. Przed pierwszym zastosowanie kosmetyku należy sprawdzić, czy nasz organizm nie jest uczulony na apitoksynę, czyli substancję wywołującą reakcję alergiczną.

Filed under: Japońskie rytuały

No comment yet, add your voice below!


Dodaj komentarz