Ukiyo-e – opakowania z historią.

Ukiyo-e

Ukiyo-e, to jedna z naszych najpopularniejszych kolekcji – nie dość, że cechuje się popularnymi w kosmetyce składnikami takimi jak: kwas hialuronowy, aloes, lithospermum officinale, koenzym Q10, czy kollagen, to dodatkowo jej ogromnym atutem są przepiękne opakowania z tradycyjnymi rycinami w stylu o tej samej nazwie, co cała kolekcja – Ukiyo-e (jap. 浮世絵, czyli w dosłownym tłumaczeniu “obrazy ulotnego świata”).

Dzieła powstające w tym stylu zazwyczaj przedstawiały uwodzicielskie kurtyzany, słynnych aktorów, piękne widoki, a także sceny erotyczne. Początki tego nurtu datuje się na okres Edo (1603-1868) – wtedy właśnie sztuka ta rozwijała się najprężniej. W poszukiwaniu pracy przybywali bowiem do tego miasta rzemieślnicy, kupcy, budowniczy, wędrowni artyści, dla których obrazki ukiyo-e stały się źródłem informacji i formą rozrywki.

ZNANI ARTYŚCI UKIYO-E

Jednym z najpopularniejszych artystów ukiyo-e był Utamaro Kitagawa. Stworzył ponad 2000 dzieł, a także jest jednym z niewielu artystów tamtych czasów, który zyskał sławę w Japonii jeszcze za życia.

Najsłynniejsze prace często przedstawiały piękne kobiety :
– “Wizerunki kobiet“,
– “Dwanaście godzin w dzielnicach rozrywek“,
– “Zakochane kobiety“,
– “Kurtyzana trzymająca wachlarz

 

Obok możesz zobaczyć dzieło pod tytułem: “Trzy słynne piękności” (高名三美人 Kōmei San Bijin), do złudzenia przypominające opakowania naszych masek.

 

Po śmierci Utamaro Kitagawy na scenę wkorczył między innymi Hokusai Katsushika (lubił się określać mianem „starca opętanego malarstwem”) odpowiadając na boom podróżniczy i tworząc “Trzydzieści sześć widoków góry Fuji” oraz Hiroshige Andō i jego “Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tokaidō“. Tak powstał dzięki nim gatunek “rysunków słynnych krajobrazów” w kategorii ukiyo-e.”

Poniżej drzeworyt o tytule “Wielka fala w Kanagawie” autorstwa właśnie Katsushika.


KONIEC ERY UKIYO-E

Choć drzeworyty w samej technice Ukiyo-e wykonywane są do dziś, rozwój gatunku zamyka się wraz ze schyłkiem okresu Edo. Za ostatniego mistrza tej dziedziny uznaje się Yoshitoshi Tsukioka, który tworzył prace cechujące się okrucieństwem i przedstawianą na obrazach przemocą. Prace tego artysty nazywano “krwawymi drzeworytami”. Chcąc przedłużyć erę ukiyo-e zachęcał on swoich ówczesnych uczniów do łączenia nowoczesnych i tradycyjnych technik – nie przyniosło to jednak zamierzonego skutku.

TECHNIKA TWORZENIA

Tworzenie takich drzeworytów wymagało pracy aż czterech różnych osób – artysty, rytownika, drukarza i wydawcy. Poniżej przedstawimy Ci proces powstawania dzieła w 5 krokach:

1) Artysta wykonuje tuszem czarno-biały szkic w formie konturów oraz oznacza numerami lub słownie planowane do uzupełnienia kolory na półprzezroczystym papierze,
2) Rytownik przykleja tak powstały rysunek na klocek drzeworytniczy (zazwyczaj z drewna wiśniowego) oraz wycina projekt tak, aby stworzyć oryginał w negatywie. Blok ten służy do drukowania czarnego zarysu,
3) Wykonywanych jest tyle odbitek szkicu, ile klocków potrzebnych będzie dla poszczególnych kolorów,
4) Rytownik przykleja odbitki na klocki i po przetarciu przycina matryce poszczególnych barw,
5) Drukarz odbija wyznaczone przez artystę kolory pod jego pełnym nadzorem.

POLSCY ARTYŚCI, A UKIYO-E

Gdy w XIX wieku wymuszono na Japonii odejście od ponad 20-letniego okresu samoizolacji, sztuka japońska dotarła na Zachód wraz z wymienianymi w tym czasie dobrami. Wpłynęło to również na polskich artystów, takich jak Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski, czy Olga Boznańska, którzy mieli okazję zetknąć się ze sztuką Ukiyo-e chociażby w Paryżu, czy Monachium. Udało nam się znaleźć dwa obrazy, które wspaniale nawiązują do japonizmu – dzieło Wyspiańskiego pt. “Widok na Kopiec Kościuszki” oraz “Portret Feliksa Jasieńskiego w błękitnym kaftanie” Wyczółkowskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

MASKI MITOMO – KOLEKCJA UKIYO-E

Teraz wiesz już skąd wzięła się inspiracja na cudowne opakowania naszych masek w kolekcji Ukiyo-e – stoi za tym całkiem niezły kawałek historii i wielu artystów, którzy rozwijali ten nurt, często nazywany także “obrazami przepływającego świata“. A teraz czas, żebyśmy pochwalili się tą wyjątkową kolekcją i zaprosili Cię do jej przetestowania na własnej skórze!

Przed Tobą:

Maska z koenzymem Q10 i lithospermum officinale

Maska z kolagenem i lithospermum officinale

Maska z kwasem hialuronowym i Lithospermum officinale

 

Całą kolekcję możesz zobaczyć i zakupić tutaj – LINK DO KOLEKCJI

 

Co sądzisz o tej kolekcji?
Miałaś przyjemność ją testować?
Zainteresowała Cię historia Ukiyo-e?

Filed under: Nasze inspiracje

No comment yet, add your voice below!


Dodaj komentarz